logo
Činoherní klub, Ve Smečkách 26, 110 00 Praha 1, pokladna@cinoherniklub.cz, tel: 211 151 877
kavarna
fb
Naprosto nová verze Bizona v ČK. Noví herci, jiná úprava textu, nová výprava. Jen problémy tří chlapů ve sklepě jsou staré a blbost je věčná.
Následující termíny uvedení:
 
 
"Stejný text, ale naprosto jiná a nová inscenace Amerického bizona. To je moje představa a přání." Slova Ondřeje Sokola k připravované inscenaci Činoherního klubu, Americkému bizonovi Davida Mameta, kterou Sokol zkouší s Martinem Fingrem, Václavem Šandou a se sebou samým. Premiéra bude 18. května."Je to hra o cti mezi zloději a o mýtech, na kterých tato společnost stojí. Zápletka hry je klamně jednoduchá. Jako by zde šlo jen o jeden nepodařený pokus o vloupání...", říká o své hře David Mamet.

Amerického bizona jsme jako příští premiéru Činoherního klubu vybrali myslím ze dvou hlavních důvodů. Za prvé jsem, společně s Martinem Fingerem, díky natáčení našeho filmu Krásno, a následnému zkoušení Zrady v Činoheráku, objevil myslím jakýsi nový způsob přístupu ke zkoušení, kdy zároveň tu věc režíruju, a zároveň v ní hraju. To je něco, čemu jsem se dlouhé roky ze zásady vyhýbal. S Martinem si ale natolik rozumíme v tom, kam by se herectví mělo u nás vyvíjet, že zažívám na jevišti tak ideální souhru a vycházení si navzájem vstříc, a tak jasnou, dalo by se říct “vnitřní dohodu” při tom hraní, že to má pro mě takovou hodnotu, že jsem se rozhodl na tomhle teď chvíli cíleně pracovat a rozvíjet to v několika dalších inscenacích.
Hledali jsme tedy společně s Vladimírem Procházkou titul, který bude nejvhodnější, jako další krok. A volba padla na Bizona, což je sice titul, který už jsem v Činoheráku jednou dělal, s Petrem Nárožným, Michalem Pavlatou a Markem Taclíkem, a který byl myslím dost dobrý a úspěšný, ale je to hra natolik výjimečná a zajímavá, a nabízí tolik různých možností výkladu, že pokusit se o jeho úplně nové a svébytné inscenování, se ukázalo jako velká výzva.
Text byl pro účely minulé inscenace výrazně krácen, a jako vždycky jsem se co nejvíc snažil vycházet z osobností herců, kteří vytváří dané postavy. Tím pádem v této chvíli vzniká při zkoušení úprava úplně odlišná, a i výsledek bude určitě jiný a originální.
Inscenace bude mít naprosto jiné řešení scény, hudby, kostýmů a masek.
Navíc Mametův text nabízí tak výjimečný materiál pro herce, a je to i v současné době absolutní špička v tom, co se dá v oboru moderního herectví najít, že je velká šance dojít v této oblasti ještě dál, než kde jsme skončili s inscenací předchozí.
A já doufám, že se nám co nejvíc z těch plánů podaří realizovat, a vznikne zcela nový, a snad i v porovnání s tím minulým, nějakým způsobem výjimečný Americký Bizon 2015.
                                                                                                        Ondřej Sokol

Je velkou zásluhou Ondřeje Sokola, že dramata tak prvotřídního světového autora, jakým  David Mamet beze sporu je, nezůstávají v Čechách opomíjena a že se díky jeho cílevědomému překladatelskému a režijnímu úsilí stala neodmyslitelnou součástí repertoáru (Sexuální perverzí v Chicagu r. 2004 počínaje) Činoherního klubu. V tomto kontextu a duchu má docela nové provedení Amerického bizona, Mametova dramatického klenotu, své opodstatnění, tím spíš, že každá z Mametových velkých her v sobě obsahuje potenciál pro různé výklady a inscenační pojetí.
                                                                                                        Roman Císař
premiéra 18. května 2015
Délka představení:  2:15

Režie:Ondřej Sokol
Dramaturgie: Roman Císař,
Vladimír Procházka
Scéna: Adam Pitra
Kostýmy: Ladislava Koukalová
Hudba: Milan Pastyřík


Hrají:
Don Dubrow,
majitel „Donova maloobchodu“/
Martin Finger
Walter Cole, zvaný Teach,
Donův přítel a příležitostný
společník /

Ondřej Sokol
Bob,
Donův zlodějíček /

Václav Šanda


inspice: Markéta Řezáčová
světla: Milan Pastyřík,
Jaromír Vondrák
zvuk: Zdeněk John, Radek Šebele
rekvizity: Jan Janák,
Marian Fiedler
masky: Zuzana Báťková,
Radka Kadlecová
garderoba: Ladislava Koukalová,
Lidiya Glavanaková
stavby: Tomáš Madar,
Marian Fiedler, Tomáš Olejník,
Daniel Pešl, Tomáš Otta
 
Inscenace ČK:
Tanec bláznů

Kati

Urna na prázdném jevišti

Svatba pozdního léta

Americký bizon

Bratři Karamazovi

Paní Warrenová

Zrada

Tramvaj do stanice Touha

Ujetá ruka (Behanding in Spokane)

Léda (Manželskonemanželská povídka)

Bůh masakru

Ptákovina

Dámský krejčí

Sexuální perverze v Chicagu

Maska a tvář

Osiřelý západ

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

ČK uvádí:
ČK uvádí: Dotkni se vesmíru a pokračuj

ČK uvádí: Paní Piperová zasahuje

host ČK:
Činoherní klub, o.p.s., Ve Smečkách 26, 110 00 Praha 1
Poskytovatel čtyřletého grantu na provoz: Hlavní město Praha
fb